Folyton fáradtnak, ingerültnek, kedvetlennek érzed magad, és hiába a kezdődő tavasz, csak arra vágysz, hogy az egész napot ágyban töltsd pihenéssel? Nem vagy ezzel egyedül, az új évszak beköszöntével sok emberen erőt vesz a tavaszi fáradtság. Azonban ez az állapot orvosolható, alább adunk néhány tippet a tünetek enyhítésére.
A tavaszi fáradtság normális reakció az év e szakaszában, hiszen a szervezetnek szüksége van arra, hogy a téliről tavaszi időszámításra álljon át, ez azonban az amúgy is alacsony energiaszintet tovább csapolja. Az állandó fáradtságérzetért hormonháztartásunk a felelős, ugyanis a melatonin (alvási hormon) és a szerotonin (boldogsághormon) szintje ingadozik. Télen kevesebb napfény éri a szervezetet, ilyenkor fokozódik a melatoninképződés, aluszékonyak leszünk. Ahogy átlépünk a tavaszba, és nő a napos órák száma, több szerotonin, illetve kevesebb melatonin termelődik, ami zavart okoz szervezetünkben. Ennek helyrebillenése igénybe vesz némi időt. Addig is, próbáld ki tavaszi fáradtságűző tippjeinket!
| 1. Mozogj!
Bármennyire is nehézséget okoz - akár az edzőtermek zárva tartása, akár a mindennapok fáradalmai miatt -, szánj időt a mozgásra! Ha nincs más lehetőséged, teríts le otthon egy tornaszőnyeget, és keress egy szimpatikusnak tűnő gyakorlatsort YouTube-on! Végtelenített számú videó közül válogathatsz, az otthon is könnyen elvégezhető mozgásformák közé tartoznak az erősítő és cardio típusú, a súlyzós gyakorlatok vagy a pilates edzés, sőt, ha rendelkezel hulahoppkarikával, a csípőd tájékán is komoly eredményeket érhetsz el. Továbbá szinte bárhol tudsz lépcsőzni, ami praktikus edzésforma a fenék, comb és a lábak formálásához. Ha ellenedre van a négy fal közötti edzés, pattanj elektromos rollerre, válaszd a gyaloglást vagy a futást!
Ha az otthonról dolgozók táborát erősíted, akkor még fontosabb, hogy ügyelj a napi aktivitásra, de ellenkező esetben se hanyagold el a testmozgást! Hiszen a sportolásnak számtalan előnye van, például oldja a feszültséget, javítja a hangulatot, fokozza a vérkeringést, illetve a mérsékelt edzés erősíti az immunrendszert. Ráadásul aktivitásod nyomon követheted különböző mobilos applikációkkal is, melyek közül a legjobbakat összegyűjtöttük egy korábbi bejegyzésben.
| 2. Méregteleníts!
A tavasz a természet újjáéledésének szimbóluma, rázd fel magad te is a szervezetre káros anyagok kiürítésével! A testünkbe került méreganyagok az anyagcsere-folyamatok során távoznak szervezetünkből. A kiválasztó folyamatokban jelentős szerepet játszik a vesénk, májunk, bőrünk, tüdőnk és beleink, így fontos, hogy ha méregtelenítésbe fogsz, ezeket a szerveket kell tehermentesítened. A méregtelenítésnek több fajtáját is számontartjuk, ilyenek például a teljes böjt (ennek során forrásvíz, ásványvíz és cukrozatlan gyógytea fogyasztható), a többnapos koplalás (melyet csak szakértő felügyelete mellett célszerű végezni) és a szénhidráttal kiegészített böjt (melyben a mézes-citromos tea mellett a zöldségleves és zöldséglé fogyasztása is megengedett). Ha a fentiek közül egyik méregtelenítési módszer sem szimpatikus számodra, válts életmódot másképp, próbáld ki a vegetáriánus vagy vegán létet!
| 3. Ügyelj alvási szokásaidra!
Megkönnyítheted a saját életedet, ha odafigyelsz a megfelelő minőségű és mennyiségű alvásra éjszakánként. A rossz alvók számára jó hír, hogy ideális körülmények megteremtésével sokat lehet javítani az alvásminőségen. Ez esetben a legfőbb szempont, amit érdemes figyelembe venni, a napirend kialakítása, hiszen rendkívül hasznos lehet már az is, ha odafigyelsz arra, hogy minden nap kb. ugyanakkor kelj és feküdj.
Ezen kívül megannyi külső tényező is hatással van a pihenésedre. A szobában, ahol alszol, legyen kellőképpen sötét, valamint az irányadó hőmérséklet 20 °C, ennek beállítására törekedj! Továbbá ne tarts olyan eszközöket a hálószobában, amelyek a pihenést hátráltatják, vagyis a tévé, számítógép, rádió stb. kiiktatandó. Amennyiben otthonról dolgozol, azt se feledd, hogy a munkát hagyd a nappaliban vagy a dolgozószobában, semmiképp se vonulj laptoppal a kezedben az ágyba!
A testmozgás fontosságára visszatérve az sem mindegy, hogy a nap melyik szakaszára időzíted az edzést. Nem célszerű például a késő esti órákat kihasználni sportolásra – a legideálisabb a 17 és 19 óra közötti sáv –, ugyanis így nem hagysz elég időt a szervezetednek a megnyugvásra, lelassulásra.
Természetesen a helyes étkezési szokások kialakítása is kapcsolódik a pihentető alvás témaköréhez. 19 – 20 óra után már ne egyél semmit, és a vacsorád se legyen túlságosan megterhelő, kerüld a zsírt és a cukrot, valamint a kávé és az alkohol fogyasztását!
| 4. Vess be étrend-kiegészítőket, fogyassz gyógyteákat!
Meglehet, hogy még a változatos étkezés sem elegendő az összes fontos vitamin és nyomelem bevitelére, így tanácsos étrend-kiegészítőt szedned. A folytonos fáradtságot például a vashiány is okozhatja. A vas legnagyobb mennyiségben állati eredetű táplálékkal juttatható a szervezetbe, a tej, a tojás és a hús rendelkezik a legmagasabb vastartalommal, továbbá a spenót és a sóska is jelentős mennyiséget tudhat a magáénak. Emellett vigyél be kellő mennyiségű C-vitamint, B-vitaminokat és magnéziumot is, mert ezek is elengedhetetlenek a szervezet optimális működéséhez.
Ugyanakkor gyógyteák fogyasztásával is emelheted vitaminszintedet. Az olyan szálas teák vitamintartalma, mint a csipkebogyó, csalán, cickafark, citromfű magasabb, mint a filtereseké, így ezek közül válogass! Ha a munkahelyeden nincs lehetőséged teázni, egy termoszban vigyél magaddal otthonról a nedűből!
| 5. Tölts minél több időt a napon!
Amint jobbra fordul az idő, legyél minél többet a szabadban! Hétvégén egy-egy túra olyan energetizáló hatással lehet rád, hogy akár egész héten meríthetsz az élményből. Ha szeretsz nyáron napozni, akkor ez ellen tavasszal sem lehet kifogásod, sőt, ezt akár otthon is megteheted, menj ki az erkélyre vagy teraszra egy jó könyvvel és élvezd, amint sejtjeid beszívják a D-vitamint!
A tavasz beköszöntével több lehetőséged nyílik arra, hogy kihasználd a jó időt. Ha családi házban élsz, és azzal a kiváltsággal rendelkezel, hogy udvarod is van, pakold elő a kerti bútorokat, és reggelizzetek, ebédeljetek a szabadban, akár grillezhettek is!
| 6. Szellőztess és illatosíts!
Fáradtság ellen egy kis friss levegő csodát tehet, szellőztess rendszeresen, mert az segíti az agy minőségi oxigénellátását, javítja az alvásminőséget, és a hangulatodra is jó hatással van. Emellett használj munkahelyeden és otthon párásítót, hiszen egy ilyen készülék illóolaj párologtatására is alkalmas, ami a kellemes aromák szétterjesztése mellett az esetlegesen eldugult légutakra is jótékony hatással van.