Egy új készülék vásárlását meg kell fontolni, és számos ponton végig kell mennünk, amíg eljutunk az ideális termékhez. Pontról pontra haladva szűkülni fog a kör. Milyen összeget szán a gépre? Van preferált márka? Van elegendő tárhely a gépben? Megfelelő lesz a munkájához?
1. Méret
Nem lehet egyértelműen megmondani, hogy melyik laptop a jó; ez függ az igényektől és a költségvetéstől, és a méret ebben nagy szerepet fog játszani.
A laptop méretek a képernyőik átlós méretein alapulnak, és ez határozza meg az alváz méretét is. Vásárlás előtt vegye figyelembe, hogy mire szándékozik használni a laptopot, mert ez adja meg végül a képernyő méretét és a laptop súlyát. Egy 17” laptop sokkal nagyobb és nehezebb, mint a 13” társa. Ha asztali gép helyett akarjuk használni, akkor válasszuk a nagyobbat, de utazáshoz már inkább a kisebb kategória mellett kellene lerakni a voksunkat.
2. Képernyőfelbontás
A képernyő nagysága nem minden, a felbontás is mérvadó. Az alap felbontás a 1366x768 pixel, amely a munkák többségéhez megfelelő.
A laptopokon a kisebb képernyő, nagyobb felbontással nem jelent több helyet. Ha egy laptopnak kis területen van több képpontja, akkor az operációs rendszernek mindent felül kell méreteznie, vagy pedig a szöveg és az ikonok túl kicsik maradnak.
3. Formatervezés
A laptopok nagy része a hagyományos designt nyújtja, ahol a képernyő a billentyűzetre hajlik. Vannak azonban már olyanok, ahol a képernyő érintőképernyős, amely például rajzoláshoz, egyéb grafikai feladatokhoz ideális megoldás lehet. Egy másik verzió, ahol a képernyőt vissza lehet hajtani a billentyűzet mögé, így a laptop már tabletként funkcionál.
4. Klaviatúra
A laptop fizikai méretén elhelyezett korlátozások miatt a laptop billentyűzetek változatosabbak, mint az asztali modellek.
Többek között kevés laptop rendelkezik jobb oldali szám billentyűkkel, és ugyanígy csak néhány rendelkezik például a Home, End, Page Up vagy a Page Down billentyűkkel, ellenben a laptopok nagy része jobboldali kis nyílbillentyűkkel rendelkezik.
Vásárlás előtt mindenképpen javasolt elolvasni a kinézett laptopokra vonatkozó véleményeket, fókuszálva a billentyűzetre, hogy ne érjen minket meglepetés a használatbevétel után.
5. Touchpad
Esett már szó néhány dologról, ami elengedhetetlen a laptopok megfelelő működéséhez. Ilyen többek között a touchpad is, ami az asztali gép egerének felel meg. Az egyik módja, hogy kapcsolatba lépjen a laptoppal, ezért jól kell, hogy működjön. Rengeteg érintőpad nem idomul az ujjmozgáshoz, vagy olyan nyomógombbal rendelkezik, melyek nehezen érzékelik a kattintást. Ezekre mindenképpen figyeljen vásárlás előtt.
6. Kapcsolat
Méretéből adódóan kevesebb porttal rendelkezik a laptop a PC-hez képest. Fontolja hát meg ezeket is, hogy mit szeretne csatlakoztatni. Ha nyomtató és egér is van csatlakoztatva, és közben még fotókat is szeretne feltöltetni a fényképezőgépről, akkor lehet, hogy már ki kell húzni valamit, feltéve, ha nincs beépített SD kártyaolvasója.
A nagyobb laptopok legalább három USB portot tartalmaznak, ami elegendő kell, hogy legyen. Emellett ne feledjük, hogy a laptopok nagy része nem rendelkezik beépített DVD meghajtóval.
Vegye figyelembe a hálózatkezelést is. Bár minden laptopnak van beépített vezeték nélküli hálózata, nem mindegyik rendelkezik Ethernet csatlakozóval. Ez utazásaink során lehet fontos, merthogy számos helyen gyenge vezeték nélküli, ellenben gyors Ethernet hálózatot biztosítanak.
7. Teljesítmény
Túl vagyunk néhány ponton, mely a laptop külső megjelenési szempontjaira vonatkozott, így épp itt az idő, hogy a belsőről is essen szó. A legfontosabb a RAM. Ha nem a legolcsóbb laptopot választja, akkor már egy 4 GB-os verzióhoz hozzá is juthat. Ha azonban például videót szeretne szerkeszteni, akkor a 8 GB-os lesz a megoldás, bár ez a mennyiség már abszolút a megfizethető kategóriába tartozik.
A processzor választása trükkös. Legalább egy Intel Core i3 processzorra kell rendelkeznie, amely kényelmesen megbirkózik a webböngészéssel és az irodai munkával, de a Core i5 már az intenzívebb feladatok is gond nélkül el tud látni, mint például nagy képek vagy videók szerkesztését. A Core i7-el rendelkező laptopok drágák ugyan, de szuper gyorsak, ezért érdemes megfontolni, ha a lehető legjobb teljesítményt szeretné.
8. Videokártya
A legtöbb processzor beépített grafikus videokártyával rendelkezik, amelyet általában "Intel HD Graphics" néven neveznek. Ez egyszerű 3D-s játékokat le tud játszani, alacsony felbontással, közepes részletességű beállításokkal, de ha komolyan veszi a játékot, akkor szüksége lesz egy laptopra, amelyhez külön Nvidia vagy AMD videokártya tartozik.
9. Akkumulátor
A méret és a súly mellett a laptop áramforrás nélküli ideje is a prioritási lista élén kell, hogy szerepeljen. Mérlegelje, hogy utazásai során sokat fogja használni vagy sem, mert nem mindig van arra lehetőség, hogy egy kávézóban vagy a vonaton áramforrás alatt legyen a gépe.
A kis, könnyű laptopoknak általában hosszabb ideig képesek működni, főleg azért, mert kevésbé hatékony processzorokkal és kisebb képernyővel rendelkeznek. Általában egy 15” laptop 5-7 órát bír, míg az ennél kisebb verzió 8-10 órát.
10. Tárhely
Végül eljutottunk a tárhelyhez. A régebbi HDD-vel ellentétben az SSD meghajtó gyorsabbá teszi a laptopot. Az SSD a digitális fényképezőgépek memóriakártyájához hasonlóan működik, nincs benne mozgó alkatrész, így gyorsabban olvassa és írja az adatokat, illetve kevesebbet fogyaszt. Hátránya, hogy költségesebb a merevlemeznél, ám ha egy gyors notebookot akarunk, akkor válasszunk olyat, ami SSD-vel rendelkezik.