Messze vagyunk már a jól megszokott újévi fogadalmaktól, de valami változtatni soha nem késő. Megfogadjuk, hogy lefogyunk, hogy új életet kezdünk, hogy sportolunk, letesszük a cigarettát. Azt mikor fogjuk végre megfogadni, hogy tudatosabban élünk, és figyelünk a környezetünkre és az energiafelhasználásra?
Mit tehetünk, hogy energiahatékonyabbak legyünk? A megoldás nem abban rejlik, hogy ne kapcsoljuk be a fogyasztókat, a kulcsszó a tudatosságban rejlik. Egy kis odafigyeléssel minden egyes nap rengeteg energiát tudunk megspórolni, ezzel egyidejűleg pedig több pénz marad a pénztárcánkban. Csuda jó érzés lesz, higgye le.
- Célszerű a habokban elmerülés helyett a zuhanyzást preferálni, mert amíg a tusolással 50-70 liter vizet használunk el, addig a fürdőzéssel 100-150 litert is. Fontos azért megjegyezni, hogy az sem mindegy, hogy mennyi ideig állunk a zuhany alatt.
- Zuhanyzás közben tegyünk a lefolyó víz alá egy vödröt vagy lavórt, vagy ha a kádba folyik a mosógép vize, akkor fogjuk fel ezekben, tökéletes lesz a WC leöblítésére.
- Zárjuk el a csöpögő csapokat!
- Fogmosás közben zárjuk el a vízcsapot!
- Törekedjünk arra, hogy minél több természetes fény járja át otthonunkat, mert nem csak jobb a szemünknek és a közérzetünknek, de a természetes fény ingyenes.
- Alap, hogy csak ott és akkor világítsunk, amikor szükséges és amikor mi is ott tartózkodunk.
- Légkondi helyett inkább árnyékoljunk. Húzzuk le a redőnyt, amikor nem vagyunk otthon, hogy a nyári meleg ne járja át a lakást. Csak este és éjszaka nyissuk ki az ablakokat, akkor szellőztessünk.
- Optimalizáljuk a fűtést. A konyhában főzés közben ne fűtsünk, elegendő hő fog termelődni az idő alatt, amíg fő a leves. A hálószobában pedig főleg nincs szükség nagy melegre, és ha 2 fokkal csökkentjük a hőmérséklete, mint a lakás többi részében, már 10%-kal csökkentettük is az energiafelhasználást.
- Használjunk mosogatógépet, sokkal több vizet takaríthatunk meg, mintha kézzel mosogatnánk. Azonban ezt is használjuk tudatosan, csak tele mosogatógépet indítsunk el.
- Ha kézzel mosogatjuk el edényeinket, akkor a szappanos mosogatás közben zárjuk el a csapot, mindez felesleges vízpazarlás. Öblítésnél is a lehető legkevesebbet használjuk.