Mindannyiunk számára alapvető, hogy otthonunkban tisztán tartsuk a levegőt, de a koronavírus-járvány következtében az utóbbi hónapok tapasztalatai arra világítanak rá, hogy ez most még fontosabb, mint valaha. Bejegyzésünkben megmutatunk néhány levegőtisztítási módszert, melyek között előfordulhat, hogy találsz olyat, amit nem szoktál alkalmazni. Most viszont itt az idő, hogy teszteld mindegyiket, és alkalmazd minden nap azokat, amelyek leginkább beváltak.
forrás: freepik.com
Nézzük tehát miként tartható szinten a levegő jó minősége otthonunkban:
| Szellőztetés
Az alapos szellőztetés fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. A téli időszakban különösen nehéznek érezheted a levegőt zárt terekben, ezért ügyelj folyamatosan a szellőztetésre, ami segíti az agy minőségi oxigénellátását, javítja az alvásminőséget, és hangulatodra is jó hatással van. Az sem újkeletű tény, hogy a lakásban történő teregetés fokozza a párásodást, ezzel a penészgomba kialakulásának is nagyobb az esélye, illetve súlyosbíthatja az asztmás, allergiás tüneteket. Azonban megfelelő minőségi szellőztetéssel ezeket a problémákat megelőzheted.
A téli időszakban tanácsos naponta többször rövid ideig szellőztetni, valamint közvetlenül ébredés után és lefekvés előtt, főzéskor, valamint takarítás után is engedj be friss levegőt a lakásba!
forrás: freepik.com
| Füstölő
Az indiai füstölőt évezredek óta használják szertartásos események és meditáció során. Otthonunkban történő használata is számos előnnyel jár, hiszen meggyújtása segít az összpontosításban, tisztítja a levegőt és a kellemes illatok elősegítik az inspiráció meglelését. Továbbá a füstölő aromaterápiás hatása befolyásolja érzelmi állapotunkat, pozitív energiával tölt fel minket, segít szervezetünket frissen tartani.
forrás: freepik.com
Mint említettük, a párás életterek nincsenek jó hatással szervezetünkre, ugyanez igaz a száraz levegőjű szobákra is. Ha sok időt töltünk ilyen helyen, bőrünk hamar kiszárad, az orr és a torok nyálkahártyája úgyszintén, illetve köhögés, rekedtség léphet fel. Egy hordozható párásító azonban megoldja ezt a problémát. Általában illóolaj párologtatására is alkalmasak ezek a termékek, amik segítenek az eldugult légutak enyhítésében, és kellemesen illatosítják a szobát. Azonban ne hagyd túl sokáig bekapcsolva a párásítót, mert a lecsapódó pára vizes környezetet teremt. Keress olyan készüléket, amely képes az önműködésre, ezek általában maguktól kikapcsolnak egy meghatározott páratartalom elérése vagy a folyadék kiürülése után.
Ezekről a berendezésekről már írtunk korábban, a Philips AC1217/50 légtisztítója például remek példa a kitűnő ár-érték arányú készülékekre. A gyártmányba épített Advanced NanoProtect szűrő mindenre kiterjedő védelmet biztosít: az automatikus tisztítási mód mellett speciális allergén működtetés is rendelkezésedre áll, ez a beállítás észlel olyan napi cselekvéseket, mint például a porszívózás vagy a párnák felrázása, melyek növelhetik az allergének szintjét a levegőben, és a gép e helyzetekhez igazodva felgyorsítja a levegőcserét, ezzel minimálisra csökkenti a szervezet számára káros anyagok jelenlétét a helyiségben. Sőt, a készülék valós idejű visszajelzéseket szolgáltat a szoba levegőjének minőségéről. Emellett nagyon fontos megemlíteni, hogy a berendezés maximum 31 m2 területű helyiség szűrését képes hatékonyan végezni, így nappalik, gyerekszobák, hálószobák levegőjének fertőtlenítésére tökéletes.
Továbbá a Xiaomi Mi Air Purifier Pro egy még magasabb szintet képvisel a légtisztítók terén, sőt, a gyártónál a darab a termékcsalád csúcspontját képezi. Nagyméretű nappalik, irodák, közösségi terek számára ideális választás, mivel maximum 60 m2 kapacitással bír. A készüléken a mai igényekhez igazodva OLED kijelző található, ami információt nyújt a levegő minőségéről, illetve a porszemcsék méretéről. Ráadásul az iOS és Android rendszerekkel is kompatibilis Mi App segítségével könnyedén szabályozhatod otthonod levegőminőségét akkor is, ha házon kívül tartózkodsz. A berendezés erős légtisztító rendszerével elnyeli és tisztítja a szennyezett levegőt, a hatékonyan működő ventilátor pedig gyors és halk működést biztosít. A beépített lézerrel a légtisztító akár 0,3 mikron méretű részecskéket is észlel, és képes valós időben visszajelzést adni a levegő állapotáról. Letisztult kivitelezése révén pedig bárhol egy modern kiegészítő hatását kelti lakásodban.
A bemutatott Philips és Xiaomi termékeken kívül akad még számos másik légtisztító, érdemes köztük szemezgetni és megtalálni a legjobbat.
| Sólámpa
A só számos jótékony egészségügyi hatása ismert: szervezetünk számára nélkülözhetetlen, ezen felül számos gyógyvízben megtalálható, mozgásszervi panaszok ellen is ajánlott valamilyen módon alkalmazni. Ha fürdősót használunk, az enyhíti fájdalmainkat és elősegíti a relaxációt, továbbá a só levegőben párologva remek kúrát nyújt légúti panaszok, allergia, megfázás ellen. Bőrgyógyászati hatása sem elhanyagolható, ugyanis a tengervízben található só megszünteti a pattanásokat, fiatalítja a bőrt és antibakteriális hatású. Utóbbit jól tudjuk, hiszen biztosan mindenki próbálta már házilag csillapítani az alkalmilag fellépő torokfájást úgy, hogy langyos sós vízzel gargalizált.
forrás: freepik.com
Maga a sólámpa bekapcsolt és felmelegedett állapotban fejti ki pozitív hatásait: tisztítja a levegőt, csökkenti az asztmás tüneteket, elősegíti a pihentető alvást és oldja a stresszt. Ezen kívül a só negatív töltésű ionjai mentális egészségünkre is hatnak, kimerültség ellen is hasznosak.
Műszaki cikkeink használata közben sok pozitív ion kerül a levegőbe, ekkor felborul az ionegyensúly, amit szervezetünk is érzékel, fáradékonyak, ingerültek leszünk. A sólámpák viszont képesek helyrebillenteni az ionegyensúlyt, így érdemes beszerezni egyet otthonra.
| Növények a lakásban
A dísznövények nemcsak feldobják bármelyik sivárnak tűnő helyiséget a lakásban, hanem akadnak köztük olyanok is, amelyek amellett, hogy megkötik a szén-dioxidot, és oxigént termelnek, képesek kiszűrni a levegőből a veszélyes szennyezőanyagokat (például a formaldehidet, a benzolt, a triklór-etilént). Ezt először egy, a NASA által végzett kutatás igazolta a ’80-as években, azonban mi sem változott azóta, a napjainkban zajló hasonló kutatások is alátámasztották ugyanezt a hipotézist.
Az otthonunkban megtalálható műanyagokból, bútorokból és ragasztókból formaldehid válik ki, melynek koncentrációja télen még magasabb lehet életterünkben, így ha még nem tetted meg, szerezz be néhány virágot, amelyek segítenek az otthoni levegő tisztán tartásában.
Ideális választás például a zöldike, mivel a hosszú, gyorsan növő levelekkel megáldott virág remek harceszköz a már említett formaldehid és a xilol ellen. Ezt a növényt érdemes a konyhában tartanod, ugyanis egy közepes méretű darab 4 óra alatt képes kiszűrni egy 25 m2-es szoba szén-monoxid tartalmának akár 80%-át. Ezek ellen a káros anyagok ellen a hegyi pálma is megfelelő, azonban ez a párásító hatású virág sok törődést igényel, így rutinosabb növénytartóknak ajánlott.
forrás: freepik.com
A kozmetikai- és tisztítószerekben, WC-papírban és papírzsebkendőben fellelhető nitrogén-oxid és formaldehid egyik ősi ellensége az anyósnyelv. Praktikus elhelyezni belőle egyet-egyet a lakásban, mivel jól tűri a rendszertelen öntözést, valamint nem igényel sok fényt.
A krizantém lakásod bármelyik pontját vidámsággal és színekkel tölti meg, ha pedig fényben gazdag hellyel ajándékozod meg, sok virággal fogja viszonozni ezt a gesztust. Előnyös tulajdonsága, hogy megköti a benzolt, ami a különböző háztartási vegyszerekben, ragasztókban, festékekben, műanyagokban és mosószerekben is megtalálható.
forrás: freepik.com
| Levegőtisztító spray házilag
Természetesen az illóolajak sem maradhatnak ki a felsorolásból, ha otthoni levegőtisztításról van szó. A leghatékonyabb erre a célra a citrom, borsmenta, teafa, eukaliptusz, levendula és narancs illatú illóolaj, ami párolgás közben fertőtleníti a levegőt és semlegesíti a bacilusokat. Azok, akik éreznek magukban kellő motivációt, otthon is készíthetnek levegőfertőtlenítő spray-t, amihez nem kell más, mint egy pumpás flakon, tetszőleges fajta illóolaj, egyharmad rész gyógyszertári alkohol és kétharmad rész desztillált víz. Kicsit pontosabban: kb. egy liter vízhez 10 ml alkoholt keverünk, amiben előzetesen feloldottunk 20 csepp illóolajat, amit vegyíthetünk is akár, 10-10 csepp levendula- és citromolaj kitűnő eredményt produkál fertőtlenítéskor. A citrom fertőtlenít és vírusölő hatású, a levendula könnyíti a légzést és nyugtat.
forrás: freepik.com
Ügyelj minden nap arra, hogy minél tisztább legyen a levegő azokon a helyeken, ahol életed legnagyobb részét töltöd, és próbáld ki a fenti módszerek mindegyikét!