Bár naptár szerint már beléptünk az első tavaszi hónapba, az időjárás egyelőre nem feltétlenül érzékelteti ezt velünk. Ennek ellenére a tavaszi kerti munkálatokba belekezdhetsz, hogy mire mindennapossá válik a jó idő, addigra minden virágba borulva várjon az udvarodon és a kertedben.
Ha az alábbi teendőket elvégzed, nyugodtan vághatsz neki a késő tavasznak és a nyárnak:
Ez a kerti feladat semmiképp ne maradjon ki a tavaszi kerti nagytakarításból, mivel ha elhanyagolod a metszést, akkor hamar elöregszenek a növények. Ráadásul az ápolatlanság további problémákat is okozhat, így a kártevők könnyebben támadják és betegítik meg a növényeket.
A télen elszáradt növényi részeket vágd le mindenről, és ügyelj rá, hogy a gyümölcsfák, bogyósok, örökzöldek, szőlő stb. mind-mind különböző metszési módot igényelnek. Ha alapos vagy metszés során, vagyis rövidre hagyod a vesszőket/gallyakat/ágakat, annál erősebben fog utána sarjadni a növény.
Ha nincsenek eltakarítva a levelek az udvarról, akkor gereblyézd össze őket, hogy el tudd végezni a gyeplazítást, ami az elhalt talajréteg fellazítása, eltávolítása. Így a víz és a különböző tápanyagok le tudnak jutni a fűszálak gyökeréig. Célszerű évente többször elvégezni a gyeplazítást, azonban ha csak egyszer teszed ezt meg, akkor az tavasszal történjen.
A tavasz kezdetével megjelenhetnek az első kártevők is, amelyek ellen érdemes időben fellépni. A tavaszi lemosó permetezést még rügyfakadás előtt érdemes elvégezni, hiszen így megszabadíthatod az áttelelt kártevőktől a növényeket. Ha teheted, használj növényi alapú permetszert, így könnyebben megszabadulsz a kártevőktől, és a környezetet sem szennyezed.
Sokat vitatott kérdés, hogy lehet-e virágzáskor permetezni. Az általános vélekedés szerint régen nem javasolták ezt, azonban már fellelhetők olyan növényvédők, amelyeken fel van tüntetve, hogy virágzás kezdetekor kell használni. Ezt nem feltétlenül kell figyelembe venni, azonban akadnak olyanok, akik a sárgabarack tafrinás betegsége ellen virágzás idején permeteznek.
forrás: pinterest.com
| Tápanyag-utánpótlás
A gyepnek, a dísznövényeknek és a gyümölcsfáknak is adj hosszú hatástartamú műtrágyát és tápoldatot! Az egyes növények esetében mindig figyelj oda, hogy megfelelő összetételű trágyát használj!
A kertgondozás nem valósulhat meg öntözés nélkül, ami a talaj nedvességtartalmának mesterséges úton történő pótlását jelenti. Ahhoz, hogy a növények megfelelően fejlődjenek, száraz időszakokban érdemes öntözni. Ennek a folyamatnak más további szerepe is van, méghozzá így a kiszórt tápanyag megfelelően le tud bomlani, hogy a talajba jutva felvehetővé váljon a növényeknek.
Az utóbbi években egyre gyakoribbá váltak a nagy aszályok, ennek következtében sok kerttulajdonos döntött automata öntözőrendszer kiépítése mellett. Ez biztosítja, hogy egész évben zöldelljen a fű és a növények. Ha te is az automata öntözőrendszer bevetése mellett döntesz, akkor van számodra egy jó hírünk: vizet spórolsz, ha ezt a megoldást alkalmazod. Továbbá így egyenletesen és megfelelő mértékben jutnak vízhez a növények.