Szűrők
Hatékony levegő tisztítás
A szűrőkbe épített speciális hab a zsír és egyéb szennyeződések 98 %-át eltávolítja a levegőből, ezzel varázsolva konyhánk „klímáját“ sokkal frissebbé és tisztábbá.
LED világítás
A legújabb elszívó kürtők LED világítást tartalmaznak, ezzel kitűnő láthatóságot teremtenek a főzőlapon és környezetében.
A beépített LED-ek (fénykibocsátó diódák) nagy hatékonyságúak, és más fényforrásokhoz képest jobb megvilágítást biztosítanak, fényük közelebb áll a természetes fényhez, energiafogyasztásuk minimális, miközben hasznos élettartamuk akár háromszor is hosszabb lehet.
Az intelligens módon elhelyezett LED-ek optimális megvilágítást adnak a főzőlapnak és a konyha fontos esztétikai és funkcionális elemét jelentik.
Levegőkeringtetéses páraelszívók
A levegőkeringtetéses elszívók beszívják a párával és szaggal telített levegőt egy szűrőn keresztül, és a kezelt levegőt visszajuttatják a konyhába. Ha az elszíváshoz nem megoldható a csővezeték kiépítése, akkor a légforgató elszívó használata jelenthet alternatívát.
Ebben az esetben a levegőt egy szénszűrőn keresztül szívja be a gép, kiszűri a konyhai szagokat és a párát, és a tiszta levegőt visszajuttatja a konyhába. A légforgatós konyhai elszívók könnyen telepíthetők, általában tömbházakban használják azokat, ahol a közvetlenül a kültérbe vezető csővezeték kiépítése nehezen megvalósítható lenne.
Az elszívók beszívják a füstöt, kiszűrik a párát, és a szagokat egy, az épületen kívülre vezető csövön keresztül kifújják. A szénszűrő cseréje évente egy vagy két alkalommal lehet szükséges, attól függően, hogy milyen gyakran használják az elszívót.
Halkabb működés
A teljesítmény és a design mellett egy páraelszívó kiválasztásánál fontos szempont a készülék zajszintje is. A Gorenje csúcs modelljei szigetelésük miatt szupercsendes működésre képesek, a zajszintjük ennek megfelelően nagyon alacsony.
Kapacitás
"Milyen kapacitása legyen egy új elszívónak?
A kapacitás főképpen a konyha méretétől függ. Az aranyszabály szerint az elszívó legyen képes a teljes légmennyiséget óránként tízszer vagy húszszor kicserélni. Például, ha a konyha alapterülete 4 x 4 m és belmagassága 2,5 m, a konyhai elszívó kapacitása kb. 400-800 m³ legyen óránként. Az elszívó telepítésekor minden esetben előfordul valamilyen mértékű nyomásvesztés. Ezért fontos az alábbi szabályokat betartani:
• mindig vegyük figyelembe az elszívó ajánlott kivezető cső átmérőjét (O) ami a kivezető csövön szerepel
• ha lehetséges, sima csövet használjunk az ellenállás minimalizálása érdekében.
• a csővezeték legyen a lehető legrövidebb, és a lehető legkevesebb kanyart tartalmazza
• a csövek inkább lágy íveket tartalmazzanak éles kanyarok helyett, hogy a levegő akadály nélkül áramolhasson, a nyomásveszteség minimalizálása érdekében"