2021-től megváltozott a háztartási nagygépek energiabesorolási jelzése. A megújuló jelölőrendszer egyszerűbb működési elven alapul, és következő év március 1-je után már csak az új címkék tűnnek fel a készülékeken.
Mind jól ismerjük az elénk táruló képet, ami akkor fogad minket, amikor belépünk egy műszaki cikkekkel megtömött üzletbe vagy amikor online böngészünk a háztartási gépek között: látjuk a zöldtől pirosig terjedő színskálát az A+++-os stb. feliratokkal, amelyek segítenek kiválasztani a legmegfelelőbb készüléket otthonunkba.
| De hogy miért is szükséges a változtatás?
A becslések szerint a forgalomba hozott termékek 10–25%-a nem felel meg teljes mértékben az energiahatékonyságot jelölő címkékre vonatkozó rendelkezéseknek, és a célul kitűzött energiamegtakarítás mintegy 10%-a emiatt nem valósul meg. Ez legalább részben annak tulajdonítható, hogy a nemzeti piacfelügyeleti hatóságok a hosszadalmas ellenőrzések miatt csak nehezen tudják érvényre juttatni a jogszabályokat.
(forrás: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hu/MEMO_19_1596)
A jelenlegi energiabesorolási rendszer 2010 óta él, azonban az Európai Unió területén belül kereskedőknek idén novembertől fel kell tüntetniük az új címkéket, 2021. március 1-től pedig csak ezeket lehet használni. 2021-ben uniós szintű tájékoztató kampány is indul az EU polgárai számára.
A legmagasabb kategória az „A” lesz (pluszjel nélkül), a legalacsonyabb a „G”, amiről tudni kell, hogy hamarosan már gyártani sem szabad, ezt a kategóriát a már forgalomban lévő legkevésbé energiatakarékos termékek kapják meg. Az eddig is alkalmazott színskála nem változik, a leghatékonyabb energiaosztály zöld jelzést kap, míg a legkevésbé hatékony pirosat.
A könnyebb átláthatóság elengedhetetlenné vált az energiacímkék kapcsán, hiszen például a hűtők és mosógépek döntő többsége már 2017 óta valamely „A” pluszos kategóriába tartozott, és a korábbi besorolás alapján egyre nehezebbé vált különbséget tenni az egyes berendezések energiafogyasztási szintjei között.
Új címkét kap majdnem minden háztartási nagygép: a mosogató-, mosó-, mosó-szárítógépek, a fagyasztók, hűtőszekrények, borhűtők, de még a TV-készülékek és lámpák is. Azonban olyan újdonságok is megjelennek például a hűtők esetében, mint a zajszint besorolása (A, B, C, és D kategóriákba), mosogatógépek esetében pedig az ECO program hosszának feltüntetése, illetve az energiafogyasztást 100 mosogatási ciklus alapján határozzák majd meg az éves fogyasztás helyett.
Az új rendszer komplexebb teljesítményértékeket takar, szigorúbb szabvánnyal és tesztelési módszerrel sorolják be a kategóriákba a gépeket. Fontos újítás továbbá, hogy visszaminősítések is történnek majd, az „A” és „B” osztály gyakran üresen marad majd, és például egy előzőleg A+++ kategóriába sorolt készülék ezúttal csak a „D” besorolásnak felel majd meg. Továbbá az „F” jelzés 2024-re minden kategóriában megszűnik. Az új címkéken QR-kód is található majd, ami az EPREL (EU Product Database for Energy Labelling), tehát az energiacímke-köteles termékek nyilvántartására szolgáló nyilvános adatbázishoz vezet, így könnyedén hozzáférhet bárki egy okostelefonnal a gyártóktól származó adatokhoz.
Mindebből kifolyólag számos gyártó a termékválasztékát is felfrissíti, akár még energiatakarékosabb műszaki cikkek is bekerülhetnek a boltok választékába.
Az uniós energiacímke mára az energiahatékonyság nemzetközi szimbólumává vált, és hatása jóval túlmutat az EU határain és azon a gépgyártó ágazaton, amelynek keretében létrejött. Az A-tól (zöld) G-ig (piros) terjedő, színes nyilakat ábrázoló uniós címkemotívum a nem uniós országokban is használatos az épületek, kerekek és gépkocsik energiahatékonyságának feltüntetésére, valamint más típusú fogyasztói vagy kereskedelmi ágazati berendezések esetében.
(forrás: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hu/MEMO_19_1596)
Összefoglalva, a kereskedőknek idén november elsejétől biztosítaniuk kell az új energiabesorolási címkéket, a gyártók ezt akár már korábban is megtehetik. A legfontosabb dátum 2021. március elseje, ekkortól ugyanis már csak az új energiacímkék szerepelhetnek a termékeken. A gyártói és kereskedői weboldalakon is ekkor történik majd a váltás.