Mindenkinek ismerős a szituáció újévkor, amikor azt hallja valamennyi ismerősétől, hogy az év első napján fogyókúrába kezd, vagy teljes életmódváltást eszközöl. Az ilyen jellegű fogadalmak gyakran kudarcba fulladnak, az életmódváltás leghalványabban pislákoló fénye is elhal pár hét vagy hónap után. Ha esetleg te magad is új életstílust alakítasz ki, de a kitartóbbak táborát erősíted, és akár erkölcsi, akár egészségügyi okokból a vegetáriánus életmódra vagy annak valamelyik alfajára való átállást tűzted ki célul erre az évre, összeszedtünk néhány hasznos információt, amire fontos odafigyelni, és neked is segíthet a nagy váltásban.
forrás: freepik.com
| A vegetarianizmus eredete
A vegetarianizmus, vagyis a más élőlényekkel szembeni toleráns életstílus gyakorlata először Indiában, illetve az európai kontinensen jelent meg. Utóbbi földrészen az életmód első neves képviselője a görög filozófus és matematikus Püthagorasz volt, a vegetarianizmus valódi mozgalommá azonban csak sokkal később (a 19. században) vált, méghozzá Amerikában. Itt egy Alcott nevű tanár iskolájában (Alcott House) népszerűsítette az életmódot, majd ennek hatására 1847-ben Angliában megalakult a Vegetáriánus Társaság, majd 1908-ban létrejött a Nemzetközi Vegetáriánus Egyesület (International Vegetarian Union).
A vegetarianizmus középpontjában kezdetektől fogva nem az egészséges táplálkozás állt, hanem az állatok leölése elleni tiltakozás. Azonban a vegetáriánusok mellett felléptek radikálisabban gondolkodó csoportok is, akik az állatok alapanyagként történő felhasználását ellenezték, tehát a hús mellett a tojás és a tejtermékek fogyasztását is elvetették. Ez az angol Vegetáriánus Társaságon belül is komoly vitákat szított, ami 1944-ben oda vezetett, hogy egy Donald Watson vezetésével működő csoport kivált a társaságból. Ők saját folyóiratot és társaságot (Vegan Society) indítottak. Az eszme terjedése a 60-as és 70-es években is folytatódott, és a mai napig egyre több követője van.
forrás: freepik.com
| Fogalmak
Első körben érdemes tisztázni azokat a fogalmakat, amelyek felmerülnek a vegetáriánus étrenddel kapcsolatosan, hiszen ebből nem csak egyféle létezik.
• A flexiteriánusok szándékosan fogyasztanak kevesebb húst, és amikor ezt teszik, akkor is a fehér húsokat részesítik előnyben, tehát valójában az egészséges táplálkozás híveinek nagy része ebbe a kategóriába sorolható.
• A pallotariánusok vörös húst és halat nem, viszont baromfit fogyasztanak.
• A peszkateriánusok nem esznek szárnyast és vörös húst, halat és tenger gyümölcseit viszont igen.
• A vegetáriánusok nem esznek húst.
• A lakto-ovo vegetáriánusok tojást és tejtermékeket is fogyasztanak, húst és halat viszont nem.
• A lakto-vegetáriánusok nem esznek húst, halat és tojást, tejtermékeket viszont igen.
• Az ovo-vegetáriánusok számára tiltólistás a hús, a hal és a tejtermékek, a tojás viszont nem.
• A vegánok nem fogyasztanak állati eredetű táplálékot vagy állati eredetű termék feldolgozásából származó alapanyagot. Életmódjuk nemcsak a táplálkozásra terjed ki, hanem a kozmetikumokra, háztartási cikkekre és ruházkodásra is.
forrás: freepik.com
Döntsd el, hogy számodra melyik a legszimpatikusabb étrend! Az egyik legfontosabb dolog, amire oda kell figyelned, függetlenül attól, hogy melyik étrendet választod, az, hogy nem szükséges egyik pillanatról a másikra felrúgnod a korábbi étkezési szokásaidat. Szokj le fokozatosan az állati eredetű ételek fogyasztásáról! Nem baj, ha akár hosszú hónapokig is elhúzódik ez az időszak. Sőt, ha számodra a vegán lét a végcél, annál jobb, ha először egy kevésbé drasztikus étrendet választasz, hogy a szervezeted hozzászokjon a változáshoz, így például kezdhetsz lakto-vegetarianizmussal, amellyel könnyebben hozzájutsz a proteinhez.
forrás: freepik.com
Ha tanácstalan vagy azzal kapcsolatban, hogyan vágj bele a főzésbe, számos receptekkel teli weboldalt találsz a témában. Ma már szinte minden hagyományos hozzávalókból készülő ételre jut egy olyan recept is, ami alternatív hozzávalókkal is elkészíthető húsmentesen, állati eredetű alapanyagok mellőzésével. Főzés során az alapanyagok megfelelő előkészítéséhez szükséged lesz konyhai gépekre, amelyek megkönnyítik a dolgod. Ilyenek például az aprítók, melyekkel pillanatok alatt feldolgozhatod a zöldségeket, gyümölcsöket, de természetesen maradhatsz a hagyományos szeletelés mellett is. Emellett nem érdemes elvetni a grillezés lehetőségét, hiszen isteni fogásokat készíthetsz egy kerti vagy asztali készülékkel, sőt könnyedén megfertőzheted a környezetedben élőket új életmódoddal, ha alkalmanként a grillezést választod az alapanyagok elkészítése során. Vagy próbálj ki egy ételpárolót, melyet akár rizs és hüvelyesek főzésére is használhatsz! A különleges ízek elérésének másik nagymestere a gyümölcsaszaló és -szárítógép, amellyel akár olyan finomságokat is készíthetsz, mint teljes kiőrlésű keksz vagy házi zabpehely. A különböző gyümölcslevek, levesek és smoothie-k előállításában pedig a gyümölcsprések és -centrifugák, leveskészítők lesznek a segítségedre. Természetesen a saláták is elmaradhatatlan részei a hétköznapoknak, elkészítésüket pofon egyszerűvé teheted egy salátakészítő géppel.
forrás: freepik.com
| A hiányzó láncszemek
Életmódváltásnál mindenképp ügyelj arra, hogy a megfelelő vitaminok, ásványi anyagok is bekerüljenek a szervezetedbe, különben hiánybetegségek léphetnek fel. Ezeket természetes úton növényi alapú táplálkozással is beviheted, azonban tanácsos tabletta formájában is pótolnod őket. Az ásványi anyagok és vitaminok elengedhetetlenek a szervezet számára, létfontosságúak az anyagcsere-folyamatok és a biokémiai reakciók helyes lefolyásához.
forrás: freepik.com
| A vegetarianizmus előnyei és hátrányai
A vegetáriánus életmód és annak mindegyik válfaja számos előnyt hordoz magában, például köszvény vagy reumás panaszok kezelésére gyakran javasolják a vegetáriánus, lakto-ovo vegetáriánus étrendet. Emellett a vegetáriánus életmódot folytatók kevésbé hajlamosak az elhízásra, hiszen ők táplálkozás során kevesebb szénhidrátot, cukrot visznek be szervezetükbe, illetve a zsíros ételeket is jobban mellőzik. Legutóbbi tényező jótékony hatása, hogy óvja az ereket, csökkenti az érelmeszesedés esélyét. Továbbá a vegetáriánusok étrendje lényegesen kevesebb sót tartalmaz, ami a magas vérnyomásban szenvedők számára rendkívül előnyös. Ugyanakkor az étrend bővelkedik rostokban, így elősegíti a megfelelően működő emésztést, a koleszterinszint csökkenését, valamint a vércukor szinten tartását.
forrás: freepik.com
A változatos vegetáriánus táplálkozásmód megfelelő odafigyeléssel nem rejt komoly veszélyeket, azonban az ovo- és lakto-vegetáriánus étrend összeállításához érdemes szakemberhez fordulni, akárcsak a vegán étrendre való átállás során. Utóbbi esetén ez soksorosan érvényes, ugyanis például növényi eredetű fehérjéből rendkívül nehéz a szükséges mennyiséget megfelelő minőségben bevinni. Ezen kívül nem szabad megfeledkezni a vasbevitelről sem, az pedig elsősorban az állati eredetű élelmiszerekből szívódik fel kellőképpen. A cink, B12 és kalcium szintén elengedhetetlenek szervezetünk helyes működéséhez, azonban a cink és a kalcium felszívódását gátolja a vegán étrend, mivel a növényekben olyan felszívódást akadályozó anyagok fordulnak elő, amelyek rontják az ásványi anyagok hasznosulásának esélyét. A vérképzéshez szükséges B12-vitamin szintén csak állati eredetű alapanyagokban lelhető fel, így ennek hiányában étrend-kiegészítőket és dúsított élelmiszereket kell fogyasztani a már említett hiánybetegségek elkerülése érdekében.
forrás: freepik.com
A lényeg, hogy válaszd azt az étrendet, amelyik szimpatikus számodra és az igényeidnek is megfelel. Ügyelj a kiegyensúlyozott táplálkozásra, a megfelelő mennyiségű testmozgásra, valamint az ásványi anyagok és vitaminok pótlására!